Jeździsz dużo na rowerze w celach rekreacyjnych, turystycznych lub wyczynowych? A może traktujesz jednoślad jako dobry dla zdrowia i ekologiczny środek transportu, który dodatkowo w dużym mieście pozwala zaoszczędzić sporo czasu? Niezależnie od tego, co skłania się do rowerowych wycieczek, na pewno będziesz musiał wyposażyć się w kilka akcesoriów. Z tego powodu dziś przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę najważniejszych produktów tego typu. To typowe akcesoria must have dla każdego rowerzysty, bez których nie powinieneś wybierać się w podróż jednośladem. Sprawdź już teraz, w co warto się zaopatrzyć – poznaj 11 niezbędnych akcesoriów do roweru!
Uchwyt rowerowy na telefon
Jeżdżąc rowerem, chcesz swobodnie i przede wszystkim bezpiecznie korzystać z telefonu? Dzisiaj ze smartfonów korzysta coraz więcej rowerzystów, gdyż świetnie nadają się zarówno do nawigowania, jak i monitorowania różnych parametrów związanych z uprawianiem sportu. Jednym z podstawowych akcesoriów są więc uchwyty rowerowe na telefon.
Szczególnie polecamy akcesoria wykonane z metalu. Są solidne, bardzo stabilne i pozwalają na bezpieczne zamocowanie smartfona. Jeśli zamówisz uchwyt rowerowy w naszym sklepie, możesz również liczyć na produkt wyjątkowo funkcjonalny i prostu w obsłudze. Jest uniwersalny, pasuje do większości telefonów dostępnych na rynku, a do tego specjalny system montażu sprawia, że korzystanie z niego będzie wyjątkową przyjemnością.
Kask rowerowy
Choć jest obowiązkowy tylko dla osób poniżej 15 roku życia, to jednak polecamy jego zakup wszystkim. Nie ma tu znaczenia, czy jeździsz głównie po ścieżkach rowerowych, w ruchu ulicznym czy np. po leśnych duktach. Zawsze możesz spaść z roweru czy zderzyć się z jakąś przeszkodą, a pamiętaj, że pojazd ten nie zapewnia żadnej ochrony rowerzyście. Kask zmniejszy ryzyko doznania poważnych obrażeń głowy w trakcie niebezpiecznego zdarzenia. Dodatkowo zabezpiecza również przed różnymi gałęziami, które mogą Cię uderzyć.
Jednak pamiętaj, że kask nawet po stosunkowo lekkim uderzeniu powinien być jak najszybciej wymieniony. Zalecamy także, abyś nie oszczędzał na tym akcesorium. Niestety ochrona zapewniana przez tanie modele, wykonane z niskiej jakości materiału, jest bardzo wątpliwa.
Rękawiczki na rower
Nie muszą to być rękawiczki ściśle dedykowane rowerzystom, gdyż doskonale sprawdzą się również wersje przeznaczone np. dla kulturystów. Ważna jest sama ochrona dłoni. Rękawiczka zabezpiecza skórę przed otarciami w razie upadku z roweru. Do tego, dzięki specjalnej powłoce wewnętrznej, gwarantuje lepszy chwyt kierownicy. Latem ręce mocno się pocą, skóra staje się śliska, a rękawiczka zniweluje ten problem.
Na rynku znajdziesz zarówno akcesoria pełne, jak i takie, które odsłaniają palce. Co wybrać? Wiele zależy od tego, gdzie jeździsz na rowerze. Jeśli są to lasy lub rower traktujesz jak sprzęt wyczynowy, wybierz wersję pełną. Rękawiczki z odsłoniętymi palcami bardziej sprawdzają się do jazdy rekreacyjnej lub na co dzień po mieście.
Rowerowe okulary
Czy są potrzebne? Jak najbardziej tak, szczególnie jeśli dużo jeździsz po bezdrożach czy szutrowych trasach. Okulary chronią oczy rowerzysty przed pyłem, piaskiem czy drobnymi kamyczkami, jak i wodą w deszczowe dni. Są tak wyprofilowane, aby możliwie najefektywniej otaczać oczy.
Pamiętaj, aby wybierać modele maksymalnie przejrzyste, które nie będą ograniczały widoczności w czasie gorszego oświetlenia. Na pochmurne dni możesz nawet zaopatrzyć się w okulary rozjaśniające krajobraz, które zwiększają bezpieczeństwo.
Elementy oświetlenia rowerowego
To absolutna podstawa, a do tego oświetlenie rowerowe jest wręcz obowiązkowe, jeśli jeździsz po zmroku i drogami publicznymi. Jednak światło warto włączać również wtedy, gdy pogoda jest pochmurna albo gdy poruszasz się w gęstym i mocno zacienionym lesie.
Pamiętaj, że musisz stosować się do przepisów ruchu drogowego. Światło przednie powinno być koloru białego, natomiast tylne czerwonego. Na rynku znajdziesz nawet lampki na tył z dodatkowymi kierunkowskazami, których włącznik możesz zamontować na kierownicy.
To dobry pomysł, jeśli jazda z trzymaniem kierownicy jedną ręką w celu zasygnalizowania manewru skrętu jest dla Ciebie niekomfortowa. Zależnie od potrzeb, możesz postawić na modele zasilane z baterii lub podłączane do rowerowego dynamo, czyli miniaturowej prądnicy. Niestety w przypadku drugiej opcji musisz pamiętać, że światło zgaśnie zawsze wtedy, gdy zatrzymasz rower.
Uchwyt i bidon
Jeśli robisz sobie dłuższe wycieczki rowerowe, kolejnym must have będzie uchwyt rowerowy na bidon, oczywiście razem z pojemnikiem na napoje.
Zaletą bidonu jest jego konstrukcja, która pozwala na swobodne nawadnianie się bez zatrzymywania roweru. Upewnij się, że w Twojej ramie są gwintowane otwory do montażu uchwytu. Jeśli ich nie ma, musisz szukać zaczepów z innym systemem montażowym.
Licznik rowerowy
Liczniki rowerowe już dawno przestały być gadżetem. To urządzenia bardzo funkcjonalne, które służą nie tylko do podglądu aktualnej prędkości czy przejechanego dystansu.
Nowoczesne, zaawansowane technologicznie modele są wyjątkowo funkcjonalne. Liczą spalone kalorie, pokazują aktualną temperaturę, a do tego mogą się łączyć np. z opaską na ręku i pokazywać tętno.
Do wyboru masz modele przewodowe i bezprzewodowe. Licznik łączy się z małym czujnikiem. Na szprychę koła musisz zamontować niewielki magnesik, a do widelca na wysokości magnesu element odczytujący sygnał. To dzięki temu licznik wie, z jaką prędkością się poruszasz i jaki dystans pokonujesz. Bezprzewodowe połączenie komputerka z czujnikiem jest pewniejsze, szczególnie gdy dużo jeździsz po bezdrożach. Zawsze jest ryzyko zerwania kabelka.
Błotnik rowerowy
Jeśli nie jeździsz rowerem wyczynowo, gdzie każdy dodatkowy gram sprzętu rowerowego jest niemile widziany, powinieneś zaopatrzyć się w błotniki. Współczesne akcesoria tego typu wykonuje się przeważnie z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są lekkie. Do tego bardzo łatwo je zamontować – najczęściej są uniwersalne, pasujące do wielu rodzajów jednośladów. Błotniki chronią Cię oczywiście przed zanieczyszczeniami, w tym błotem znajdującym się na drodze. Jednak przedni zwiększa dodatkowo bezpieczeństwo jazdy na rowerze – woda i brud z kola, nie są rozpryskiwane w okolice Twoich oczu!
Kłódki do zabezpieczania roweru
Takie zapięcia przydają się praktycznie każdemu rowerzyście. Nawet jeśli tylko na chwilę zostawiasz swój rower, zawsze powinieneś go zabezpieczyć przed lepkimi rękami złodziei. Rodzajów kłódek jest naprawdę wiele i z powodzeniem dobierzesz model dopasowany do potrzeb.
Zapięcia mogą być zabezpieczone klasycznym zamkiem mechanicznym lub np. szyfrowym. Zwróć szczególną uwagę na grubość linki. Im solidniejsza, tym trudniej ją przeciąć, choć oczywiście wiąże się to z dodatkową wagą.
Pompka rowerowa
Wystający korzeń, ostry kamień czy większa dziura w drodze – to przykłady zagrożeń, które mogą doprowadzić do uszkodzenia dętki lub opony. Nierzadko nieszczelność jest drobna i z powodzeniem będziesz mógł dojechać do domu czy punktu serwisowego, ale pod warunkiem, że masz przy sobie pompkę.
Dziś z powodzeniem kupisz miniaturowe, lekkie i poręczne modele, które mają uniwersalny zaczep na ramę, a więc pasują do każdego roweru. Bez pompki lepiej nie wybieraj się w dalszą trasę!
Torba na drobiazgi
Na koniec akcesorium, w którym będziesz mógł wygodnie schować drobiazgi. Jadąc na rower, bierzesz ze sobą klucze od domu, trochę pieniędzy i np. jakieś małe, energetyczne przekąski? Trzymanie ich w kieszeni spodni to niezbyt dobry pomysł. Zmniejsza się wygoda jazdy na rowerze, a do tego kruche przedmioty mogą się uszkodzić przy upadku. Rozwiązaniem problemu są sakwy rowerowe. Na rynku znajdziesz m.in. małe torby mocowane pod siodełkiem, jak i na ramę, np. w kształcie trójkąta.
Są bardzo funkcjonalne i proste w montażu. Lepsze modele mogą chronić zawartość przed wilgocią, a nawet wodą. Oczywiście korzystając z torby, pamiętaj, aby zabrać z niej rzeczy, jeśli musisz oddalić się od roweru!